واتس اپ
تلگرام

راهنمای خرید تیرآهن

راهنمای خرید تیرآهن

راهنمای خرید تیرآهن ، تیرآهن به دلیل ویژگی هایی مانند مقاومت بالا در نگه داری مصالح ساختمانی و همینطور عمر طولانی مدتش، اصلی جزء در ساخت و سازها محسوب می شود. اما این را بدانیم که تیرآهن ها نیز دارای ویژگی های خاص هستند که باید قبل از خرید به آنها توجه داشت تا بهترین آن را انتخاب کرد. این مقاله تحت عنوان راهنمای خرید تیرآهن به شما کمک فراوانی خواهد کرد، پس با ما همراه باشید .

تیرآهن ها را بصورت کلی به سه دسته تقسیم می کنند که به ترتیب زیر هستند :

تیرآهن IPE

تیرآهن INP

تیرآهن IPB

تیرآهن IPE و مشخصات آن :

راهنمای خرید تیرآهن این محصول به تیر معمولی نیز معروف است. یکی از اصلی ترین مشخصه های این تیر یکسان بودن بال آن از بتدا تا انتها است. ذوب آهن اصفهان اصلی ترین تولید کننده این تیرها در کشور است که محصولات مرغوب و مستحکم نسبت به سایر کارخانجات تیرآهن تولید می کند.

تیرآهن INP :

این محصولات بیشتر بر اساس استانداردهای کشور چین و روسیه تولید می شوند. بال ها در ابتدای این تیر نازک و در انتها ضخیم می شوند.

تیرآهن IPB :

به این تیر، بال پهن و عریض یا H نیز گفته می شود که در آنها پهن بال نسبت به طول بال ها از تیرآهن IPB بیشتر می شود.

استانداردهای تیرآهن

الف) استاندارد IPE

بارزترین ویژگی این تیرآهن یکسان بودن ابتدا و انتهای آن است. نقشه های ساختمان سازی در ایران اغلب این تیرها را در بر می گیرند . شاید به خاطر ظاهر آنها باشد که مردم تمایل بسیاری برای خرید آن نشان می دهند.

ب) استاندارد INP

کشورهای چین و روسیه تیرآهنهایی با این استاندارد تهیه و توزیع می کنند. نازک بودن بالها در ابتدای تیرآهن و ضخیم شدن به مرور آنها در انتها از ویژگی شاخص محصولات چینی و روسی است.

راهنمای خرید تیرآهن لانه زنبوری

این تیرها بعد از شکل گیری و تکمیل پروفیل به صورت لانه زنبور و شش ضلعی ایجاد می شوند به همین دلیل به این نام معروفند. ارتفاع هر پروفیل این محصولات حدود 18 سانتی متر بوده که تا 27 متر هم نیز دیده می شود. یکی از ویژگی های آنها قدرت تبدیل شدن تیرهای معمولی به آنهاست که در اینصورت هم مقطع و مقاومت خمشی آن به مراتب بیشتر خواهد شد. یکی دیگر از مزایای آنها رد کردن تاسیسات ساختمانی دیگر مانند لوله های تاسیساتی از حفره های زنبوری تیر است.

راهنمای خرید تیرآهن برای تیر فولادی نورد تیری است که با غلتاندن یک استوانه خالی فولادی از میان یک سری قالب ها برای ایجاد شکل دلخواه ساخته شده است. اینها اشکال استاندارد تیرهای فلنج پهن را تا طول 120 فوت ایجاد می کنند. تیر صفحه ای تیری است که با جوشکاری صفحات به یکدیگر برای ایجاد شکل دلخواه ساخته شده است. سازنده صفحات بزرگ فولادی را در ضخامت مورد نظر دریافت می کند، سپس فلنج ها و تار را از صفحه به طول و شکل دلخواه برش می دهد. تیرهای صفحه ای می توانند ارتفاع بیشتری نسبت به تیرهای تیر نورد داشته باشند و به اشکال استاندارد محدود نمی شوند. تیرهای صفحه ای می توانند تا 300 فوت طول داشته باشند.

در این مقاله سعی شد تا منبعی به عنوان راهنمای خرید تیرآهن بهتر و مقاوم با طول عمر مناسب برای شما ارائه دهیم. اهمیت این محصول در تضمین استحکام و مقاومت لرزه ای ساختمان غیر قابل انکار است. اما کمتر کسی است که کاملا با استانداردها و انواع آنها آشنا باشد و اتفاقا بسیاری از مردم شناخت کامل آن را نادیده می گیرند و به تصورشان همه تیرها مثل هم هستند، در صورتی که این تصور اشتباه است. ساختمانی که می سازید محلی پر از امید برای شما خواهد بود، پس سعی کنید بهترین نوع تیرآهن را برای ساختش استفاده کنید .

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *